Fronołów nad Bugiem
Artykuły,  Historia

Obrona mostu we Fronołowie – wrzesień 1939

Most we Fronołowie – ważny punkt na szlaku kolejowym Siedlce – Białystok był jednym z punktów obrony we wrześniu 1939 roku i celem ataku lotnictwa niemieckiego 1 września 1939 roku.

Most obsadziła w sierpniu II i V bateria 9 dywizjonu Artylerii P-lotniczej DOK IX w Brześciu Litewskim, która rozlokowała się przy moście od strony wsi Maćkowicze i z drugiej strony mostu koło wsi Fronołów.

Od 1 września trwały niemieckie naloty na most. Wpierw nadleciał samolot zwiadowczy, nie rzucając bomb i zawrócił. Po pół godzinie powrócił, prowadząc trzy klucze – razem dziewięć samolotów. Bomby spadły jednak w wodę lub daleko od celu, pozostawiając most nie zniszczonym.

Okoliczna ludność obłowiła się wtedy ogłuszonymi rybami. Samoloty niemieckie zawróciły nad Bugiem i odleciały w stronę Siemiatycz. II bateria przypadkowo ostrzelała pewnego razu polski samolot „Łoś”, który musiał wylądować w okolicy mostu, na szczęście obyło się bez strat. Pomimo ciągłych nalotów obrona była na tyle skuteczna, że most nie został trafiony i nie odnotowano poważniejszych strat wśród obrońców.

Jedna z wielu mogił w lasach w okolicach Fronołowa:


Do czasu kiedy, chyba 12 września polskie baterie przeciwlotnicze zaatakowane zostały brawurowo przez nadciągające od strony Siemiatycz niemieckie oddziały zmotoryzowanej piechoty. Bateria broniła się jeszcze około dwóch godzin. Kiedy jednak Niemcy wprowadzili do akcji czołgi, polskie wojsko wycofało się na drugą stronę Bugu, a stamtąd na wschód do Brześcia. Nieuszkodzony most dostał się w ręce wroga. W obronie mostu brali m.in. udział jako żołnierze: Adam Krasowski i Konstanty Skierczyński z Siemiatycz.


Przy przygotowyaniu artykułu wykorzystano materiały:

  • ze stron Siemiatycze on-line
  • zdjęcia z własnego archiwum

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *