Fronołów nad Bugiem
Artykuły,  Turystyka

Przed zimą wybudują, wiosną wypromują

Artykuł ze Słowa Podlasia:

Trzy promy, dwie przystanie dla kajaków, ścieżki rowerowe i miejsca do grillowania powstaną nad Bugiem jeszcze w tym roku. Wszystko za sprawą włączenia się gmin Sarnaki i Konstantynów w turystyczny projekt finansowany prawie w całości z funduszy unijnych.

Infokiosk z internetem, który stanie przed świetlicą w Serpelicach lada dzień będzie pierwszym elementem inwestycji za 11 mln 200 tys. zł, w której uczestniczy siedem gmin z województw podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Bug – rajem dla turysty” – to projekt, dzięki któremu tereny nadbużańskie zyskają nową infrastrukturę turystyczną. Liderem jest gmina Drohiczyn. – O unijne pieniądze na to przedsięwzięcie zabiegaliśmy w Polskiej Organizacji Turystycznej od kilku lat. Początkowo dawano nam tylko pięćdziesiąt procent dofinansowania i głowiliśmy się, jak ograniczyć nasze ambitne plany stworzenia markowego produktu turystycznego.

W końcu udało nam się przeforsować nasze stanowisko i wywalczyliśmy, że dostaniemy aż osiemdziesiąt pięć procent. Mało tego. Mamy oszczędności z przetargów i będziemy chcieli zainwestować te pieniądze w nowe zadanie w ramach naszego projektu – mówi Wojciech Borzym, burmistrz Drohiczyna, który zyska najwięcej.

Gmina Sarnaki musi dołożyć ze swojego budżetu 100 tys. zł. W sumie na przypadającą jej część przedsięwzięcia wydanych zostanie 800 tys. zł. Powstanie nowa przeprawa promowa na trasie Zabuże (przy pałacu) – Mielnik, a stara łącząca brzegi w okolicach Trojana i w Mieliniku zostanie odnowiona. Przeprawa promowa powstanie także na odcinku Gnojno w gminie Konstantynów – Niemirów w gminie Mielnik.

W Gnojnie i Zabużu znajdą się pływające mariny w formie pontonów, do których będzie można przycumować kajaki. W Starych Mierzwicach w gminie Sarnaki i w Gnojnie przebudowane zostaną miejsca do grillowania. Powstanie też 7 kilometrów ścieżek rowerowych wzdłuż rzeki.

– Jesienią zakończymy cały projekt, a wiosną ruszymy z mocną promocją, aby przed kolejnym sezonem turyści z Polski i nie tylko wiedzieli, że warto wybrać się nad Bug – zapowiada burmistrz Drohiczyna.

Bug – raj dla turysty

W projekcie uczestniczą gminy: Drohiczyn, Korczew, Konstantynów, Mielnik, Perlejewo, Sarnaki, Siemiatycze oraz Stowarzyszenie Gmin Powiatów i Regionów Nadbużańskich. W planach (oprócz tego, co powstanie w gminie Sarnaki i Konstantynów) jest wytyczenie szlaku kajakowego na Bugu o długości 81 km z siedmioma marinami, utworzenie parku historyczno-kulturowego „Bug – pogranicze kultur i religii” w Drohiczynie, Nadbużańskiego Centrum Turystycznego w Grannem w gminie Perlejewo, schroniska w Wólce Nadbużnej w gminie Siemiatycze, a także przeprawy promowej Drohiczyn-Korczew. Przewidziana jest budowa 48 km ścieżek rowerowych wzdłuż Bugu.

artykuł w oryginale: http://slowopodlasia.pl/index.php?a=1&id=26663

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *