Fronołów nad Bugiem
Artykuły,  Turystyka

Szlak kajakowy od Niemirowa do Drohiczyna

Pośród wielu możliwości turystycznych szczególnie wart jest polecenia atrakcyjny szlak kajakowy. Trasa jego przebiega najciekawszym fragmentem doliny Bugu jakim jest Podlaski Przełom Bugu, rozciągający się od Niemirowa do Drohiczyna. Urocze tereny, wspaniałe krajobrazy zachęcają miłośników spokoju oryginalnej przyrody. Spływ Bugiem każdemu dostarcza wielu wrażeń, przygód i na długo zostaje w pamięci. Bo czyż można zapomnieć rejs kajakiem, czy barką u stóp wyniosłych brzegów, na których położone są miejscowości o bogatej przeszłości i ciekawych zabytkach.

Spływ rozpoczynamy we wsi Niemirów na prawym brzegu Bugu.

Zanim jednak wsiądziemy do kajaków warto odbyć spacer po miejscowości. Posiada ona bowiem bogatą przeszłość historyczną i wiele miejsc godnych obejrzenia. Niemirów, niegdyś miasteczko, o którym wzmianki historyczne pochodzą już z XV wieku, prawa miejskie otrzymał w 1616 roku, a le zniszczenia dokonane przez liczne wojny były przyczyną odebrania tych praw. W 1863 roku w okolicy miasta przeprawiały się powstańcze oddziały Rogińskiego i Czarkowskiego, które później wzięły udział w przegranej bitwie pod Siemiatyczami. W 1920 roku przeprawiały się tu wojska polskie ścigające armię bolszewicką, a poważnie zniszczony został podczas działań wojennych w 1939, 1941 i 1944 roku. Do dziś zachował się urbanistyczny układ z XVII wieku, zabytkowy, klasycystyczny kościół z lat 1780-90, ufundowany przez Michała Czartoryskiego, cmentarzysko z okresu kultury przeworskiej, liczne kurhany i grodzisko nad Bugiem z XII wieku.

Po przepłynięciu 1,5 km szlaku na lewym brzegu rzeki mijamy dość ciekawą miejscowość Gnojno. Można zatrzymać się i zwiedzić kościół z 1875 roku, ruiny cerkwi z pocz. XVIII wieku i stary cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.

Podziwiając malownicze krajobrazy na 5 kilometrze trasy na prawym brzegu mijamy wieś Sutno. Zmęczonych wiosłowaniem zachęcamy do odwiedzenia miejscowości. Jest to wieś letniskowa, założona w 1528 roku. Na terenie wsi znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenie z okresu II wojny światowej, kiedy to Sutno zostało spacyfikowane przez Niemców – zginęło wówczas 19 mieszkańców wsi. Wart obejrzenia jest głaz narzutowy o obwodzie 6,3 m, długości 2,5 , szerokości 1,8 m i wysokości 1,5 m nad powierzchnię gruntu, oraz budynki drewniane z pocz. XX wieku.

Od Sutna rozpoczynamy bardzo atrakcyjny fragment spływu. Widoczne z wody wysokie, piaszczysto-żwirowe, pofałdowane zbocza brzegów porośniętych drzewami, wznoszące się ponad 30m wywierają ogromne wrażenie na uczestnikach spływu. Miłośnicy przyrody mogą do woli nacieszyć się pięknymi krajobrazami.

Na 8 km trasy mijamy letniskową wieś Wajków położoną na prawym brzegu rzeki i kilometr dalej po lewej stronie wieś Serpelice.

Płynąc dalej możemy podziwiać niezwykłe walory krajobrazowe Bugu, podobne do nadniemeńskich okolic opisywanych w powieści E.Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Przy dobrej pogodzie już z daleka można dojrzeć panoramę Mielnika – miejscowości, której nie można pominąć. Zachęcamy do odpoczynku i zwiedzenia osady.

Oprócz licznych zabytków Mielnik posiada doskonałe punkty widokowe, z których można podziwiać przepiękne krajobrazy. Jednym z nich jest Góra Zamkowa z ruinami XV-wiecznego kościoła zamkowego, z której rozciąga się wspaniały widok na dolinę Bugu. Do miejsc wartych obejrzenia w Mielniku zaliczamy: cerkiew z 1825 roku, kościół z 1913 roku, drewnianą cerkiew cmentarną z 1777 roku, grodzisko wczesnośredniowieczne (XI-XII wiek) z zachowanymi fragmentami wał i fosy od strony wsi, odkrywkową kopalnię kredy oraz rezerwat przyrody „Uszeście”. Mielnik posiada dobrą bazę turystyczną i gastronomiczną co powoduje, że jest doskonałym miejscem na nocleg i odpoczynek.

Kończymy pobyt w Mielniku i płyniemy z nurtem w dół rzeki. Malownicze otoczenie tworzą lasy na lewym brzegu i łąki po prawej stronie rzeki. Za miejscowością, rzeka zaczyna tworzyć łagodne zakola i zakręty. Po prawej stronie mijamy w oddali Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Głogi”, którego teren tworzą wzniesienia poprzecinane serią wąwozów, a po lewej rezerwat leśno-krajobrazowy „Zabuże” położony na krawędzi wysokiej skarpy opadającej w kierunku Bugu. Brzegi rzeki są tutaj wysokie i trudno dostępne. Po pewnym czasie zbliżamy się do położonej na prawym brzegu rzeki wsi Osłowo, a nieco dalej mijamy miejscowość Maćkowicze. Z rzeki możemy dojrzeć pozostałości sowieckich bunkrów „Linii Mołotowa” wybudowanych w latach 1940 – 1941, a w pewnym oddaleniu trzykondygnacyjny młyn z XIX wieku.

Dalej trasa spływu jest tak samo atrakcyjna i malownicza. Podziwiając piękne krajobrazy, wsłuchując się w śpiew ptaków mijamy po drodze miejscowości: Olendry, Turna Duża, Ogrodniki, Zajęczniki i dopływamy do Drohiczyna. Położone na wysokiej skarpie ponad dolinę Bugu miasto to historyczna stolica Podlasia. Posiada bardzo bogatą przeszłość historyczną i masę cennych zabytków.


Opis szlaku zaczerpnięty ze strony Mielnika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *