Fronołów nad Bugiem
Artykuły,  Turystyka

Niebieski szlak turystyczny: pomiędzy bunkrami

Szlak oznaczony kolorem niebieskim prowadzi pomiędzy bunkrami, zbudowanymi przez sowietów w latach 1940-41: – Wólka Nadbużna – Anusin – Olendry – Maćkowicze – Mielnik.

Parę słów nt. Linii Mołotowa, czyli sowieckich fortyfikacji granicznych z okresu II wojny światowej znajdziesz w tym artykule.

Szlak bunkrów rozpoczyna się w Wólce Nadbużnej i prowadzi prowadzi na północny-wschód poprzez młody las sosnowy na skraju którego znajdują się mogiły mieszkańców Słoch Annopolskich zamordowanych w 1941 roku. Dalej natrafiamy na pozostałości cmentarza żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.

Szlak dalej wiedzie do wsi Anusin (7 km), w pobliżu której znajdują się bunkry pochodzące z lat 1940-41, które były częścią składową nadbużańskiego rejonu umocnionego. Za Anusinem natkniemy się na groby dwóch żołnierzy poległych w 1939 r, dalej nad wiodącą w stronę granicy państwa szosy znajdują się znów radzieckie bunkry, w części niestety już zniszczone.

Z Anusina szlak wiedzie do wsi Maćkowicze (12 km), Osłowo (17 km) i wsi Zagórze (21 km).

Po przejściu linii frontu (1941 r.) schrony zostały zbadane przez niemieckich ekspertów. Później wykorzystywano je do prób z nowymi typami broni, wymontowano też część wyposażenia. Reszty „eksploracji” dokonały po wojnie władze PRL-u i miejscowa ludność.

Do dziś w piwnicach niektórych gospodarzy zamontowane są stalowe gazoszczelne drzwi. Pozostało jednak blisko 100 potężnych budowli, których nie sposób ominąć w czasie wędrówek po Podlasiu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *