Obóz przysposobienia obronnego we Fronołowie 1930
Jak donosi sprawozdanie Komitetu Społecznego Przysposobienia Kobiet do Obrony Kraju za lata 1922-1932:
W roku 1930 Komitet Społeczny Przysposobienia Kobiet do Obrony Kraju zorganizował dwa obozy, jeden dla robotnic we Fronołowie nad Bugiem, drugi dla młodzieży pozaszkolnej w Koszewnikach.
Obóz we Fronołowie organizowany był przez Komitet łącznie ze Związkiem Strzeleckim, który organizował tam kurs dla referentek powiatowych Związku. Komendantką obozu, zarówno jak i kursu strzeleckiego, była p. Stefanja Kudelska.
Teren obozu lesisty, w niedalekiej (500 m.) odległości od Bugu, wymagał pewnych inwestycyj jak: wybudowanie pływalni i pomostu do mycia, gruntownego remontu budynków, studni, sporządzenie prycz itd. co wymagało nakładu 3.200 złotych.
Obóz trwał 2 miesiące, lipiec i sierpień, w którym to czasie przeszły 4 zmiany uczestniczek, po 2 tygodnie każda – obliczony na 400 miejsc. Uczestniczki obozu nie były wyłącznie robotnicami i należały do stowarzyszeń: Zw. Strzeleckiego, Tow. Młodych Polek, Stow. Młodzieży Polskiej, Z. H. P., stow. Mł.: „Odrodzenie”, Stow. Mł: „Orlę”.
Rozwój ich fizyczny na ogół był dość słaby. Ustosunkowanie się do pracy i jej form, z początku oporne, po kilku dniach zmieniało się na bardzo dobre.
Warunki zdrowotne i klimatyczne obozu dobre – zakwaterowanie i wyżywienie również. Program obozu obejmował pogadanki z dziedziny wychowania obywatelskiego i ogólne pojęcia o organizacji armji, obronie państwa, p.w. itd, oraz ćwiczenia z zakresu wychowania fizycznego.
W ogóle program był nieprzeciętny ze względu na charakter obozu propagandowo – wypoczynkowy. Mimo wielu trudności organizacyjnych obozu, rezultaty były duże w dziedzinie wyrobienia organizacyjnego członkiń stowarzyszeń, oraz wpojenia w nie zrozumienia ideologji p. w. k. i zadań kobiety w obronie państwa.
Całe sprawozdanie (29 stron) Komitetu Społecznego Przysposobienia Kobiet do Obrony Kraju za lata 1922-1932 tutaj.