Woda w Bugu nie będzie badana
Dodane przez Admin dnia Lipca 06 2010 11:11:00
kąpiel na własną odpowiedzialność w BuguPrzez wiele lat łosicki Sanepid badał wodę w Bugu w gminie Sarnaki. Wynik badań nie były najlepsze.

W ubiegłym roku łosicki Sanepid, po wielu sprzeczkach z wójtem Sarnak Marianem Waszczukiem, jak i właścicielami nadbużańskich ośrodków wczasowych, tych badań zaniechał.

Również tego lata na terenie gminy Sarnaki woda w Bugu nie będzie badana.
Rozszerzona zawartość newsa
kąpiel na własną odpowiedzialność w BuguPrzez wiele lat łosicki Sanepid badał wodę w Bugu w gminie Sarnaki. Wynik badań nie były najlepsze. W ubiegłym roku łosicki Sanepid, po wielu sprzeczkach z wójtem Sarnak Marianem Waszczukiem, jak i właścicielami nadbużańskich ośrodków wczasowych, tych badań zaniechał. Również tego lata na terenie gminy Sarnaki woda w Bugu nie będzie badana.

Przez wiele minionych lat łosicki Sanepid nakazywał zamykanie wszystkich kąpielisk w gminie Sarnaki, leżących nad Bugiem. Każdego lata badania wykazywały występowanie w wodzie bakterii coli oraz salmonelli. Każdego lata Grażyna Kasprowicz, szefowa łosickiego Sanepidu polecała wójtowi, by w miejscach
zwyczajowo uznawanych za kąpieliska ustawiano oznaczenia o zakazie kąpieli. Bezskutecznie. Marian Waszczuk nie stosował się do tych nakazów i do tego narzekał, że Sanepid niepotrzebnie robi badania, bo w nadbużańskich miejscowościach nie ma przecież prawdziwych plaż... Zdaniem wójta, na terenie gminy istnieją tylko dzikie plaże.

Marian Waszczuk podkreślał zawsze, że w powiatach sąsiadujących z łosickim stacje sanitarno-epidemiologiczne wody nie badają i tym samym nie odstraszają letników. M. Waszczuk stwierdził też, że badanie czystości wody w Bugu to nie jego sprawa, bo tereny zwyczajowych kąpielisk nie należą do gminy, lecz do Wspólnoty Wsi Serpelice. Natomiast przepis dotyczący polecenia postawienia tablic wójt uznawał za śmieszny.

W końcu szefowa łosickiego Sanepidu postanowiła zaniechać badań. Rok temu latem nie zbadano wody w Bugu. Także i w tym roku nikt z łosickiego Sanepidu nie będzie sprawdzał czystości wody w rzece na terenie gminy Sarnaki. - Jeśli tylko wójt Sarnak wystąpi z prośbą o przebadanie wody w Bugu, na pewno to zrobimy
- komentuje krótko G. Kasprowicz.

Marian Waszczuk z taką propozycją do łosickiego Sanepidu na pewno się nie zwróci. W końcu informacja o tym, że woda w Bugu jest skażona, może wystraszyć turystów. Jeśli ktoś będzie przebywać w nadbużańskich miejscowościach i zdecyduje się na kąpiel w rzece, to, tak jak w roku ubiegłym, tylko na swoją odpowiedzialność.

Najczęściej odwiedzane miejscowości turystyczne w gminie Sarnaki to: Borsuki Serpelice, Klepaczew, Mierzwice, Fronołów, Kózki.


Artykuł z Tygodnika Siedleckiego, oryginał tutaj.