Fronołów nad Bugiem, internetowa społeczność przyjaciół Fronołowa
Strona Główna · Artykuły · Forum · Linki · Kontakt · Galeria · Szukaj · Filmy Video · Na ryby · Download · Usługi · środa, Grudnia 02, 2020
Wspomnienia mieszkańców
Z A P R A S Z A M Y !

Wspaniałe wspomnienia
z dawnych lat
mieszkańców i przyjaciół
Fronołowa


Nawigacja
Najnowsze komentarze

eKartki

Gadżety


Propozycje:
co dodać na stronie

Ostatnie Artykuły
Fronołów 1905 - 1948...
Zakaz wstępu do lasu
Mierzwice zostaną up...
Głosujcie na Mierzwice!
Obóz przysposobienia...
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Problem z kodowaniem...
Gazociąg Polska - L...
smieci we Fronołowie
A-fro-ktualności
Mierzwice Kolonia - ...
Najciekawsze Tematy
Czy potrzebna lep... [143]
A-fro-ktualności [126]
smieci we Fronołowie [63]
Kalendarz [61]
Gdzie można / war... [59]
Witamy mieszkańców :) off

Mieszkańcy online:

darekb19:09:58
Ania 1 dzień
Szopler 1 dzień
tomek112 1 tydzień
Wojtek4119 9 tygodni
iwaoch14 tygodni
starogowienna14 tygodni

Gości online: 1

Twoje IP to: 3.237.67.179

Losowa Fotka
pordzewiały tor
pordzewiały tor
Fronołów - 15.08.2005
Newsletter
Dla mieszkańców
Zebranie w temacie śmieci
Poniżej ogłoszenie Gminy Sarnaki:

W dniu 23 czerwca (niedziela) o godzinie 11:15 w świetlicy wiejskiej we wsi Stare Mierzwice odbędzie się zebranie w sprawie wywozu odpadów komunalnych z nieruchomości letniskowych, na zebraniu obecny będzie wójt gminy Sarnaki oraz przedstawiciel firmy zajmującej się gospodarką odpadami komunalnymi

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy


Dodane przez Admin dnia czerwca 20 2013 11:40:45 · 55 Komentarzy · 5844 Czytań Drukuj
Komentarze
Admin dnia czerwca 21 2013 13:05:15
czy ktoś wie gdzie jest świetlica wiejska w Mierzwicach Starych ?
starogowienna dnia czerwca 21 2013 15:20:52
he, he, no właśnie... smiley
hudek dnia czerwca 21 2013 20:38:13
Kór....cze nie dam rady być!!! Liczę na mieszkańców którzy będą i opiszą szerzej to co zostało ustalone na zebraniu.
pepin dnia czerwca 22 2013 16:20:02
a po co tam wójt, olał nas a teraz się miesza w nieswojw sprawy. Nie trzeba koniecznie byc na tym zebraniu można bezpośrednio pojechać do Łosic (podałam adres firmy) i tam podpisać umowę
Admin dnia czerwca 22 2013 21:08:23
prosimy o informacje jeżeli komuś uda się tam wybrać, mnie też niestety nie będzie, a planowałem smiley
jurand dnia czerwca 23 2013 11:19:02
pepin - popieram - po co w tym wszystkim wójt ? Ja tę firmę namierzyłem jeszcze w maju, pisałem o tym, szykowali wtedy propozycje, szczegółów nie mieli. Dziś pewnie już są konkrety.
stenar dnia czerwca 23 2013 14:44:57
Proszę o nie wypowiadanie się typu "a po co nam wójt". Oferta firmy "śmieciowej" wynosi 15 zł za worek 120 l. Takiego zdzierstwa jeszcze nigdzie nie znalazłem. We Fron siedzimy z żoną około 6 miesięcy. Produkujemy w pojęciu pana wójta górę śmieci, bo taki worek to zbieramy w tydzień. To wyjdzie 15x4x6 circa about 360 zł za sezon. My do palenia w piecokominku używamy drewna, a ciepłą wodę przygotowujemy w bojlerze elektrycznym. Czy mogę odliczyć to od podatku lokalnego? Pan wójt i rada gminy nie doceniają rzeczywistej naszej roli (tzw. letników) dla społeczności lokalnej tzw. stałych mieszkańców. Nie możemy pozwolić na takie traktowanie nas przez wójta i radę gminy. Przedstawiajmy propozycje optymalnego rozwiązania problemu. Ja spróbuję to zrobić jeszcze dzisiaj, po przeanalizowaniu sytuacji po dzisiejszym zebraniu.
jurand dnia czerwca 23 2013 15:59:19
stenar - rozumiem, że jesteś wzburzony, ale nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy się nie wypowiadać o potrzebie mieszania wójta do sprawy. Twój wywód jest jakiś chaotyczny, sprecyzuj go jeśli byłeś na spotkaniu, czekamy na konkrety.
pepin dnia czerwca 23 2013 18:44:22
stenar jak tam byłeś to podaj konkrey,myślę, że wójt nic nie powiedział na takie zdzierstwo 15 zł za 120l worek śmieci.
stenar dnia czerwca 23 2013 20:34:35
Panowie. Tylko spokój może nas "uratować" z tej nienormalnej ustawy "śmieciowej". Nie byłem niestety na dzisiejszym zebraniu, byłem na poprzednim. Dzisiaj byłem "na podsłuchu" telefonicznym. Pisząc o wójcie miałem na myśli to, że jest wiceprezesem zarządu spółki, która wygrała przetarg. Tak czy inaczej, bez wójta ani rusz. To dodatkowo utrudnia naszą sytuację, bo wójt ma, delikatnie mówiąc konflikt interesów, szczególnie w odniesieniu do rekreacyjnych. Którzy nie są wyborcami w gminie, a wszelkie daniny muszą i tak płacić, bo ustawy to nakazują. Pierwsze informacje o ofercie, poczty pantoflowej, mówiły o 12 zł za worek 120 ltr. To już brzmiało niewiarygodnie drogo. Dzisiejszy dzień przebił te plotki. Traktują nas jak burżujów, których trzeba doić i do tego mając w nosie nasze potrzeby i wygodę. Problemy z odbiorem śmieci narastają również w gminach, które jednolicie potraktowały wszystkich właścicieli nieruchomości mieszkalnych i rekreacyjnych. "Rekreacyjni" dzielą się na tych, którzy przebywają 6 -7 miesięcy, z krótkimi przerwami i np. na tych co przyjeżdżają co najwyżej kilka razy w roku na soboty i niedziele. Firma nie dość, że chce kolosalną cenę, to jeszcze narzuca swój kalendarz odbioru. Dzisiejsze zebranie, w którym wg informacji uczestniczyło bardzo dużo osób, znacznie więcej niż poprzednio, też przebiegało w sposób chaotyczny. Kolejne wypowiedzi "rekreacyjnych" przerywały odpowiedzi, lepsze czy gorsze, wójta. Praktycznie zebranie nie dało istotnych konkluzji co do dalszych losów sprawy. Pojawiła się bliżej nie określona sugestia przybycia na najbliższą sesję Rady Gminy w dn.27 czerwca. Biorąc wszystko pod uwagę, należało by spróbować stworzyć grupę np. 3 przedstawicieli, którzy mieli by czas i możliwości podjęcia próby rozmów z wójtem i radą gminy o optymalnym dla wszystkich rozwiązaniu problemu.
jurand dnia czerwca 24 2013 09:14:02
Jako bardzo sezonowy mieszkaniec Fronołowa nie wiedziałem o, być może, najważniejszym - że nasz dzielny Wójt jest z-cą Prezesa firmy "śmieciowej", co w znacznym stopniu zmienia postać rzeczy smiley
PS - Czy takie łączenie stanowisk/funkcji jest usankcjonowane przez POlskie prawo ? Nie znam się. Przy okazji poczytałem sobie trochę o niejakim panu Wawryniuku /przegrał wybory na wójta/ i jego rodzinie. Totalna sitwa.
Myszkin dnia czerwca 24 2013 10:19:57
Na wczorajszym spotkaniu wójt zaczął od tego ,że jest już wybrana firma (czytał z kartki oferty z przetargu) i on juz właściwie sprawę załatwił a letnicy to sobie sami muszą z tym problemem poradzić. Była też Pani z firmy "Nieskażone Środowisko", która wygrała przetarg. Pani przedstawiła tylko jedną propozycję - worki 120 l w cenie 15 zł. za sztukę. o kontenerze nie ma mowy. Worki będą do kupienia w samochodzie śmieciowym lub u sołtysa. Każdy indywidualnie ma podpisać umowę. Zarówno wójt jak i pani od śmieci w ogóle nie byli przygotowani na to spotkanie. Pan Lipka potrafił tylko co chwila wypominać ile to ton śmieci produkują letnicy i rzucał jakies wielotysięczne kwoty z wyliczeń sobie tylko znanych. Pani z Nieskażonego miała przy sobie JEDEN egzemplarz umowy (przy tak dużej ilości osób na spotkaniu niemożliwe by było nawet przeczytanie przez wszystkich tej umowy). Żadne porozumienie nie zostało osiągniete. Budujące jest to ,że frekwencja była duża i ludzie nie pozwolili sobie narzucić wójtowych pomysłów. To co nam zaproponowano (a właściwie narzucono) to jakiś absurd. Trzeba na własnej działce trzymać 120-litrowy worek aż się napełni (niektórym może to zająć trochę czasu).Wójt zaproponował żeby może dogadać się z sąsiadem i on coś dorzuci do pełnego -sam się uśmiał ,że taki dowcip powiedział. Śmieci mają być odbierane z posesji - a jak nie będzie właścicieli to mamy dać klucze - następny żarcik chyba. Wójt nie zdaje sobie sprawy (mam wrażenie ,że on nigdy nie przejechał się żeby zobaczyć działki) jak niektóre działki są usytuowane. On chyba myśli,że wszystkie leżą przy głównej drodze. Do mojej działki dojazd jest tak wąski ,że śmieciara tam nie dojedzie nie mówiąc o wykręceniu - mam więc zasuwać do Marszałkowskiej ze śmierdzącym 120-litrowym worem na plecach. Ja to sobie jeszcze radę dam bo mam samochód i mogę wór podwieźć ale co mają zrobić starsi ludzie, którzy przyjeżdżają do Fronołowa pociągiem?
stenar dnia czerwca 24 2013 11:39:14
Nie wracam już do spraw wczorajszych i funkcji pana wójta. Udało mi się dzisiaj dodzwonić do pana prezesa Związku Komunalnego Nieskażone Środowisko. Rozmowa przebiegła w przyjaznej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu. W tym tygodniu ma być stosowne zebranie Związku, na którym mają być uchwalone - zatwierdzone odpowiednie dokumenty dla spraw nas interesujących. Nowe zakresy usług, ich organizacja i ceny. Pan prezes zadeklarował, że jeszcze w tym tygodniu będą chcieli, możliwie wszystkie informacje i formularze zamieścić na stronie internetowej www.zkns-losice.pl Jednocześnie pan prezes stwierdził, że zebranie w Serpelicach przebiegało w dużo spokojniejszej atmosferze. W niedzielę, przedstawiciel firmy ma być na "patelni" z formularzami umowy o odbiór śmieci. Proszę w miarę możliwości, nie nękać pana prezesa telefonami. Pan prezes mając te cholerną ustawę na głowie i problemy z niej wynikające, trafił niedawno do szpitala (w krytycznym stanie). Trzeba to uszanować. Jestem umówiony z panem prezesem, że mogę dzwonić w razie potrzeby dalszych wyjaśnień itp. Musimy zaczekać na ustalenia zebrania udziałowców Związku. Wyjdą ostateczne ceny. Pocieszające dla letniaków, jak mówią w okolicy jest to, że obecnie podawana stawka obejmuje odbiór worka odpadów zmieszanych, natomiast dla osób mających umowę, odbiór odpadów odpowiednio segregowanych ma być bezpłatny. W dalszym ciągu pozostaje najbardziej niekorzystna sytuacja osób, która "produkcja" odpadów we Fron będzie niewielka, okazjonalna. Do Ostrołęki mają być wywożone tylko odpady niesegregowane. Będę starał się dalej więcej dowiadywać i ewentualnie dzielić się z Państwem uzyskanymi informacjami.
stenar dnia czerwca 24 2013 11:49:54
Post scriptum.
Świetlica wiejska w Mierzwicach Starych, idąc-jadąc od strony Kolonii, jest po lewej stronie, niedaleko za kościołem a przed skrzyżowaniem. Ja to traktowałem jako starą remizę OSP. OSP w Mierzwicach chyba już nie ma, a nazwa świetlica może jest bardziej szlachetna.
stenar dnia czerwca 27 2013 21:28:31
Czwartek, 27 czerwca, Związek Nieskażone Środowisko zamieścił dzisiaj na swojej stronie internetowej www.zkns-losice.pl wszystkie informacje po zatwierdzeniu zakresu, cen i harmonogramów usług odbioru odpadów niesegregowanych i segregowanych. W niedzielę od 11:15 w remizie-świetlicy mają być przedstawiciele związku z drukami umów i można będzie je tam zawierać. W miesiącach letnich odbiór 4x w miesiącu w poniedziałki, worki 60 ltr i 120 ltr. W pozostałych 1x. Odpady segregowane - odbiór nieodpłatnie, chyba dla tych co płacą za odbiór niesegregowanych, ponieważ wszystkie worki oznakowane?
stenar dnia czerwca 27 2013 21:30:37
P.S.
Oczywiście w remizie w Mierzwicach Starych. Przepraszam za przeoczenie, coś tam nie radość.
grozan dnia czerwca 27 2013 22:07:27
To znalazłem na stronie smiley
Harmonogram zbiórki odpadów komunalnych
od właścicieli nieruchomości, na których nie
zamieszkują mieszańcy, a powstają odpady
II półrocze 2013 r.
pepin dnia czerwca 28 2013 18:39:51
poczytajcie uważnie Umowę na wywóz śmieci, zamieszczona na stronie firmy z Łosic, nieprecyzyjna, brak formy rozliczeń za wywóz,jak również informacji jak będąidentyfikowane worki. Sezon urlopów się zaczął a my nie mamy podpisanych umów i z pośpiechu możemy podpisać bardzo dla nas niekorzysną umowę
stenar dnia czerwca 28 2013 23:36:17
Mój internet najwyraźniej ściągnął zupełnie inną umowę. W tekście jaki ściągnąłem są odpowiedzi na braki podane przez Pepina. Umowa nie zawiera natomiast sposobu ustalania momentu przejęcia odpadów. Nie określa odpowiedzialności odbierającego za nie odebranie odpadów w terminach podanych w harmonogramach. W par. 2 posłużono się kodem odpadów zamiast opisać o jakie chodzi. Czy realizacja umowy może powodować skutki majątkowe dla odbierającego? Jeżeli tak, to powinien być podpis głównego księgowego (patrz statut Związku). Zgodnie ze statutem, Związek reprezentowany jest przez prezesa. Jak ustalić, że prezes nie może wykonywać swych obowiązków i wiceprezes jest uprawniony do reprezentowania Związku? Nie ma sensu dalszego wypisywania tego typu uwag. Może się czepiam? Ale to skrzywienie wynikające z mojej praktyki zawodowej. Najgorsze są ceny, ale pojedynczo ich zmienimy.
Admin dnia czerwca 29 2013 18:27:03
na stronie widnieje jednak oferta: 8,33 zł netto ( 10,24 zł brutto) za worek 60l, czyżby się coś zmieniło ??
http://www.zkns-losice.pl/upload/file/2013/Uchwala_Nr_XII_35_2013.tif

Harmonogram zbierania śmieci zakłada we wrześniu jedną wizytę śmieciarki, i to pod koniec września:
http://www.zkns-losice.pl/upload/file/2013/harmonogramy_niezamieszkale/Harmonogram_zbiorki_odpadow_komunalnych_od_nieruchomosci_niezamieszkalych.pdf

oj dużo będzie śmieci się walało po alejkach jesienią...
Admin dnia czerwca 29 2013 18:32:30
a co do umowy to faktycznie niewiele jest tam zapisów dotyczących odpowiedzialności NZ za śmieci, zapis o którym mówi stenar, jest mało precyzyjny: "Zleceniobiorca przejmuje obowiązki wynikające z obowiązujących w Polsce przepisów o ochronie środowiska od momentu odbioru odpadów do zakończenia unieszkodliwiania" umowa nie wspomina o odpowiedzialności NS w przypadku opóźnienia bądź nie odebrania śmieci na czas...

umowa jest tutaj:
www.zkns-losice.pl/upload/file/2013/Umowa_odbioru_odp_WORKI_niezamieszale__-_AKTUALNA.doc
stenar dnia czerwca 29 2013 22:53:52
Adminie. W uchwałach są ceny netto. W formularzu umowy brutto. Więc może vat jest 8% a nie 23%. To są usługi i niższa stawka jest możliwa. Jutro się wyjaśni, jeśli dojdzie do podpisywania umów w Mierzwicach. ZKNS nie dołączył wyjaśnień takich jakie były przed 27 czerwca, w których podawano ceny brutto.
stenar dnia czerwca 29 2013 23:03:11
P.S.
Twój link Adminie chyba jest sprzed zebrania Zgromadzenia Związku. Wersja, którą ściągnąłem, bodajże 27-go wieczorem, zawiera wstawione ceny za worki 60 i 120 ltr. Stąd wywodzę przypuszczenia co do stawki vat.
stenar dnia czerwca 29 2013 23:09:23
Już ponad 30 lat chodzę po fronołowskich lasach, ale takich okoliczności przyrody nie spotkałem. Gdzie zrobiłeś to zdjęcie, Adminie? Jest na tyle ohydne, że nie może pochodzić z Fronołowa. Tu nie przebywają ludzie o tak pojętym poczuciu piękna przyrody.
Admin dnia czerwca 30 2013 00:22:34
to na szczęście nie jest zdjęcie z lasów we Fronołowie smiley
stenar dnia czerwca 30 2013 20:47:34
Dzięki Adminie za uspokojenie w sprawie okoliczności tej zeszpeconej przyrody.
Dzisiaj w Mierzwicach Starych rozpoczęto zawieranie umów i sprzedaż worków.
Tłum ludzi i wszystko to co za sobą taki tłum pociąga.
Od środy po południu umowy i worki zacznie obsługiwać sołtys Mierzwic Starych - podano taki komunikat, pan Mirek. Sprawy można też załatwiać w siedzibie Urzędu Gminy w Sarnakach i siedzibie Związku Komunalnego "Nieskażone Środowisko" w Łosicach ul. Ekologiczna 5.
jurand dnia lipca 01 2013 14:46:54
Znaczy, mieszaniec kupuje sobie jeden worek, który zostanie odebrany - sprzed domku ? - powiedzmy, po sezonie, a to co się ma nie zmieścić do tego worka, sukcesywnie wywozi do lasu, tak ? No bo z umowy tak wynika. Mylę się ?
jurand dnia lipca 01 2013 14:49:51
P.S.
Czy Mierzwice Kolonia mają swojego sołtysa, czy to już odległa historia ?
grozan dnia lipca 01 2013 16:55:40
A na marginesie, to byłem około 11:30 i już nie było umów do podpisania smiley
hudek dnia lipca 02 2013 12:46:51
A co się stanie w przypadku gdy nie podpiszemy umów. Zbiorowy bojkot. Jakie są konsekwencje nie podpisując umowy.
Admin dnia lipca 02 2013 16:48:42
hudek, podpisanie umowy to niezależna rzecz. Możesz ją podpisać, nie zobowiązuje Cię ona do "generowania" śmieci. Możesz śmieci palić, przetapiać, odzyskiwać, wywozić do innych punktóz odbioru śmieci, cokolwiek, a na żądanie "okazać" podpisaną umowę, zgodnie z listem: http://fronolow.pl/images/news/pismo_smieci.jpg
hudek dnia lipca 03 2013 09:11:03
Ponieważ nie mogłem być na zebraniach mam pytanie. Czy wykupienie worków jest opłatą za wywóz. Czy ma się to odbywać inaczej?
Admin dnia lipca 03 2013 13:03:59
płacisz "za worek" - w tej cenie jest oczywiście już wywóz. Umowa jest usankcjonowaniem waszych relacji. Nie zobowiązuje Cię do kupna 20 worków w sezonie. Im więcej śmieci wygenerujesz tym więcej worków musisz zakupić.

Czy ktoś już podpisał umowę i zakupił worki ?
grozan dnia lipca 03 2013 13:13:17
Nam się nie udało. Będziemy w piątek w Urzędzie Gminy w Sarnakach to spróbujemy.
Myszkin dnia lipca 03 2013 14:09:35
Ja podpisałam umowę i kupiłam jeden worek 120 l za 9 zł. (promocja była) i dostałam dwa worki za darmo do segregacji: plastik i szkło. Dostałam też 10 kodów kreskowych do nalepienia na następnych workach, które mogę kupić w śmieciarce lub u sołtysa. Tylko worki z kodami będą zbierane.
hudek dnia lipca 03 2013 14:24:00
A czy ktoś wie kiedy zabiorą kontenery?. Akurat mam domek koło jednego z kontenerów i nie sądzę żeby zabrali to co leży wokoło.Jakiś mądrala wywalił jakieś dechy i różne inne elementy drewniane których na bank firma nie zabierze, a jest tego trochę . Ciekawe co z tym!!!
stenar dnia lipca 03 2013 22:39:28
A propos uwagi Juranda. Pan wójt i wiceprezes w jednej osobie, 3x nazwał nas "mieszańcami" w umowie. Raz to pomyłka, ale 3x to nie wiadomo jak nazwać? Lekceważenie nas, czy swojego dobrego imienia?
stenar dnia lipca 03 2013 22:53:28
Adminie.
Nie wiem jak inaczej to zaanonsować innym "mieszkańcom" i gościom naszej strony.
Po ostatnim weekendzie widzę błąkającego się po naszej Kolonii pięknego psa marki bernardyn. jest coraz bardziej brudny. Wygląda na to, że albo uciekł właścicielom, albo że został porzucony z premedytacją. Przygarnąć go nie mogę, już mam dużego psa ze schroniska i przygarniętego zbłąkanego kocura. Jeśli za 2-3 dni pies dalej będzie tu się błąkał to powiadomię Urząd Gminy lub spróbuję go zawieźć do najbliższego schroniska (chyba Siemiatycze).
Ania dnia lipca 05 2013 14:00:44
Stenarze- ja już anonsuję tutaj- bez echa http://www.fronolow.pl/forum/viewthread.php?forum_id=3&thread_id=168
Ania dnia lipca 05 2013 14:05:37
dodałam anons jako artykuł, może to coś pomoże
Admin dnia lipca 10 2013 16:19:28
http://www.siemiatycze.com.pl/sarnaki/4115-sarnaki-mieci-wylduj-w-lesie.html

Sarnaki - Śmieci wylądują w lesie?

Gospodarka odpadami w związku z nową ustawą śmieciową nadal jest tematem numer jeden w gminie Sarnaki. Z nowego systemu zbiórki odpadów, opłat i warunków umowy, mimo że znany jest już wykonawca usługi odbioru śmieci, najbardziej w tej gminie niezadowoleni są letnicy.

Ich, głównie w okolicy Mierzwic Starych i Nowych jest kilkuset. Niektórzy przebywają nad Bugiem całe lato, inni dwa tygodnie w ciągu roku, ale za odbiór śmieci muszą płacić wszyscy. Na ostatniej sesji rady gminy Sarnaki, 27 czerwca, letnicy mieli swego przedstawiciela, który przedstawił najważniejsze problemy.

Roman Kulikowski: - Po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór śmieci mieszkańcy domków letniskowych dostali do podpisania umowy. Spowodowało to lawinę niezadowolenia. Pomijając fakt, że gmina została wprowadzona na minę i że to nie wina samorządu, to jednak narzucone dla nas wymagania są nie do przyjęcia. Odbiór śmieci będzie odbywał się zbyt rzadko, nie znamy ostatecznej ceny, ale jakby przyjąć wstępnie stawki 8 zł za segregowane i 12 zł za niesegregowane, to jest za drogo. Nie przedstawiono nam żadnej analizy finansowej r11; dlaczego takie stawki, a nie inne? Dlatego uważamy, że odpady będą lądowały w lesie, a wtedy nikt nie wskaże ich właściciela. I skąd wzięła się opłata 15 zł za worek? Dlaczego nikt nie usiadł z nami przy stole, by przedyskutować te sprawy i znaleźć najlepsze rozwiązanie? Ustawa nie jest doskonała.

Wójt Andrzej Lipka: - Zgadzam się z panem r11; ustawa wprowadziła więcej zamieszania, niż dobrych rzeczy. Uważam, że do tej pory jako samorząd dobrze radziliśmy sobie ze zbiórką śmieci, jednak teraz będzie to robił ktoś inny. Ale fakty były takie, że śmieci z terenów nieruchomości letniskowych odbieraliśmy za darmo. W ubiegłym roku z terenu naszej gminy odebraliśmy ok. 900 ton odpadów, zaś gmina Platerów r11; porównywalna obszarowo do naszej 330 ton. Skąd wzięła się różnica? Na pewno z posesji zamieszkałych czasowo. Ustawa wprowadza nowy porządek i opłaty od worka lub pojemnika, niezależnie od odbiorcy. Jeśli państwo są w stanie podpisać umowę z inną firmą, można próbować. A opłata 15 zł za worek została wprowadzona przez związek rNieskażone środowiskor1; wczoraj, w formie uchwały. Będą też mniejsze worki 60-litrowe za 9 zł.

Przy kupnie pierwszego worka właściciel posesji będzie podpisywał umowę na odbiór śmieci. Dostanie też kod w formie naklejki na worek, na podstawie którego będzie wiadomo, czy na daną posesję jest umowa. Odpady segregowane będą odbierane za darmo.

Roman Kulikowski: - Mieszkańcy domków letniskowych są za tym, by odbiór śmieci odbywał się na dotychczasowych zasadach, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że to niemożliwe. Dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie innej sprawy, mianowicie wprowadzenie opłaty śmieciowej do wymiaru podatku, czyli nakazu płatniczego. Też będzie wiadomo ile jest umów i kto płaci. Nie wyobrażamy sobie też, jak starsza osoba - a takich w naszej społeczności jest sporo, może wynieść 120-litrowy worek do miejsca odbioru, a dodam, że do wielu naszych nieruchomości nie ma dojazdu. To zabudowa kolonijna. Śmieciarka nie dojedzie wszędzie.

Wójt Andrzej Lipka: - Gmina nie powinna pośredniczyć w takich sprawach. Zobowiązała się tylko wszystko zorganizować. Jeśli gmina zajmowałaby się odbiorem śmieci, zapewne problemy byłyby takie same. Możecie państwo skorzystać z firmy wyłonionej z przetargu lub innej. Urząd gminy zobowiązany jest tylko do kontroli i nadzoru tego nowego systemu. Jeśli zaś chodzi o wprowadzenie opłaty za odbiór śmieci do wymiaru podatku - nie można tego robić.

Roman Kulikowski: - Zapis wyraźnie mówi, że rdopuszcza sięr1;.

Wójt Andrzej Lipka: - W zapisie jest słowo r11; rmożer1;.

Przetarg na odbiór śmieci w gminie Sarnaki oraz w większości gmin powiatu łosickiego wygrała spółka rKom Gazr1; z Łosic, zaś związek gmin rNieskażone środowiskor1;, dotychczas odbierający śmieci, ma być podwykonawcą. Samorząd czeka jeszcze na deklaracje od mieszkańców, by określić liczbę faktycznie zamieszkujących. Wtedy zostanie obliczona stawka za odbiór śmieci.

Radny Kościan zaapelował podczas sesji o zniżki przy opłatach za śmieci dla rodzin wielodzietnych.

grozan dnia lipca 10 2013 17:31:29
Nam się udało podpisać umowę w gminie i zakupić jeden worek.
Wystawiliśmy go przed działkę (pan twierdził że nie trzeba nigdzie zanosić) i do dzisiaj nie został odebrany smiley
i przy okazji: najbliższy odbiór śmieci wielkogabarytowych jest wpisany na Kwiecień 2014 smiley
jurand dnia lipca 10 2013 21:13:31
Adminie, czy znasz może tych panów ze zdjęcia ? Jeden z nich przypomina mi palkota, a inny Paździocha smiley

grozan, a może nie było na waszym worku tajnego kodu ?smiley
Reklamacja złożona ? I jeszcze jedno - jak określono w umowie miejsce powstawania odpadów "wyprodukowanych" przez was, konkretnych mieszańców - paragraf 1. ? A ten kwiecień 2014... Trzeba na zimę wystawić na ulicę wielkogabarytowe, gdyby ktoś planował pobyt np. od maja 2014 smiley Ciemnogród.
hudek dnia lipca 10 2013 21:19:18
Zrobiłem w ostatni weekend zdjęcia miejsca w którym stał kontener. Zdjęć z nieznanych mi powodów nie mogę umieścić(nieprawidłowa nazwa pliku). Widok mało sympatyczny. Około 20 worków porozwalanych. Śmieciarka przejechała, panowie popatrzyli i pojechali.Pytanie - kto posprząta????
grozan dnia lipca 10 2013 22:48:21
Tajny kod oczywiście przykleiłem, nic to niestety nie dało. A smród coraz większy smiley
jurand dnia lipca 10 2013 23:32:14
@ hudek - z tego, co pamiętam - nazwa bez polskich znaków i bez spacji smiley
hudek dnia lipca 11 2013 08:14:20
Dzięki za podpowiedź będę próbowałsmiley
Admin dnia lipca 11 2013 19:49:45
hudek - sprawdź, tak jak pisze jurand, bez polskich znaków i bez spacji, powinno się udać,

Palikot jest debest smiley
Glinthor dnia lipca 29 2013 10:37:41
Ja ku własnemu ździweniu musże powiedzieć, że razem z rodzicami jesteśy zadowoleni.

- Umowę bez problemu podpisałem u sołtysa
- od razu zakupiełem dwa worki czarne i dostałem zółte na segregowane od[pady
- Na działce pojawiły się dwa kosze i kompostownik. Teraz śmieci segregujemy a biologiczne kompostujemu (nie ma brzydkich zapachów)
- w starym systemie musiałem targac worek do szosy. Teraz wiedząc, ze dziąłka nie ma numeru zadzwoniliśy rano (w dzień odbioru) do firmy gdzie otrzymaliśy numer do kierowcy. Panowie po krótkim instruktarzu szybko dotarli pod działkę i zabrali czarny i zółty worek.
- Po dóch mieśiacach cena 15 pln za 120 komunalnych i 0 pln za segregowane jest jak najbarziej przystępna. Wynika to chyba przedewszytkim z tego że tych komunalnych po segregacji i kompostownaiu nie wychodiz aż tak dużo
Glinthor dnia lipca 29 2013 10:44:39
Jeszcze jedno. To że śmiecie ląduja w lesie to nie kwestia sytemu tylko cżłowieka. Zgodze się że możemy byc niezadowoleni z ceny (kwestia sporna), ale nie ma problemu z podpisaniem umowy, z dostaniem worków i z odbiorem. Trzeba tylko chcieć .
jurand dnia lipca 30 2013 09:56:56
No tak, kierowców trzeba naprowadzać i instruować. Super.smiley
Normalnie to chyba powinno być tak, że jest mapka a na tej mapce zaznaczona konkretna działka - jako, powiedzmy, załącznik do umowy. Wtedy firma śmieciowa robi sobie zbiorczą mapę i opracowuje marszrutę. A nie, żeby do nich dzwonić i tłumaczyć, zapraszać. Ale to "trzeba tylko chcieć" zorganizować sobie pracę.
Glinthor dnia sierpnia 06 2013 15:41:23
Dwa krótkie telefony. Ja tam problemu nie widzę, a śiecie mam odepbrana spod drzwi. Kwestioa odrobiny dobrej woli, wszytko samo sie nie zrobi.

Normalnie podał bym numer posesji ale że dziąłka takiego nie posiada to nie mam czego podawać. Jak zamawiam kuriera to podaję adres zaprzyjaźnionego gospodarstwa inaczej nie przyjedzie.
jurand dnia sierpnia 07 2013 09:11:19
Glinthor, dalej nie rozumiesz. Podpisawszy umowę, firma przyjęła na siebie zobowiązanie i to ona powinna nas, mieszkańców, szukać.
PS - działka bez numeru ? Niemożliwe raczej. Ale jeśli tak jest, to pewnie nie płacisz podatku - no bo niby od czego, skoro Twój kawałek ziemi jest niezinwentaryzowany w gminie.
stenar dnia sierpnia 19 2013 00:13:17
Do pana wójta naszej gminy.
Szanowny Panie Wójcie. Porównywanie wytwarzania śmieci na podstawie obszaru gmin to czysta demagogia, że się wyrażę grzecznie. Czy nie sądzi Pan, że porównanie liczby mieszkańców stałych i sezonowych, ich struktury społecznej i dochodów, byłoby dużo lepszą podstawą do analiz. Hektary czy km kwadratowe śmieci nie tworzą. Czy analizował Pan również w podziale na okres okres letni i zimowy? Czy badał Pan ile śmieci stali mieszkańcy spalali w kotłach c.o.? A krążą informacje o takich praktykach. Na jakiej podstawie twierdzi Pan, że nasze śmieci do 1 lipca były wywożone za darmo? A ile płacili za to stali mieszkańcy? Na jakie cele były wykorzystywane ściągane z nas podatki lokalne wg stawek dużo wyższych od tych które płacili stali mieszkańcy? Jeżeli obecnie budżet gminy został uwolniony od kosztów wywozu naszych śmieci, to czy będzie wnioskował Pan o podwyższenie naszych podatków lokalnych na 2014 rok? Serdecznie Pana pozdrawiam.
Glinthor dnia września 05 2013 22:05:03
Podatki place, a mówimy chyba o dwóch różnych numerach. Ty prawdopodobnie masz na myśli numer "geodezyjny" a ja numer jaki widnieje na domu np, Miezrzwice Stare 25. Masz rację że jak się płaci to można wymagać, ale czaami pujście komuś na rękę wcale nie boli.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych mieszkańców Fronołowa.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Dodaj do ulubionych
Logowanie
Mieszkaniec e-Fronołowa

HasłoNie jesteś jeszcze naszym mieszkańcem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Historia wciąż żywa
P O L E C A M Y !

Historia Fronołowa i
mostu na Bugu
od roku 1905


Ostatnio dodane zdjęcia

Budowa gazociągu Po...


Pierwszy śnieg


Pierwszy śnieg


Pierwszy śnieg


Pierwszy śnieg


Starorzecze po zacho...


Kolonie we Fronołowie.


Za ostoją zwierzyny


więcej...
Ankieta dla mieszkańców
Czy chciałbyś aby alejki we Fronołowie miały swoje nazwy?

Tak!

Eee.. nie.

Wisi mi to :)

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Created by zwiruk.pl Copyright (C) 2008 | Powered by PHP-Fusion

14495173 Unikalnych wizyt w wirtualnym Fronołowie od maja 2008