Fronołów nad Bugiem, internetowa społeczność przyjaciół Fronołowa
Strona Główna · Artykuły · Forum · Linki · Kontakt · Galeria · Szukaj · Filmy Video · Na ryby · Download · Usługi · Niedziela, Stycznia 17, 2021
Wspomnienia mieszkańców
Z A P R A S Z A M Y !

Wspaniałe wspomnienia
z dawnych lat
mieszkańców i przyjaciół
Fronołowa


Nawigacja
Najnowsze komentarze

eKartki

Gadżety


Propozycje:
co dodać na stronie

Ostatnie Artykuły
Fronołów 1905 - 1948...
Zakaz wstępu do lasu
Mierzwice zostaną up...
Głosujcie na Mierzwice!
Obóz przysposobienia...
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Problem z kodowaniem...
Gazociąg Polska - L...
smieci we Fronołowie
A-fro-ktualności
Mierzwice Kolonia - ...
Najciekawsze Tematy
Czy potrzebna lep... [143]
A-fro-ktualności [126]
smieci we Fronołowie [63]
Kalendarz [61]
Gdzie można / war... [59]
Witamy mieszkańców :) off

Mieszkańcy online:

Ania 1 tydzień
Szopler 4 tygodni
darekb 5 tygodni
tomek112 7 tygodni
Wojtek411915 tygodni
iwaoch20 tygodni
starogowienna21 tygodni

Gości online: 2

Twoje IP to: 18.204.42.98

Losowa Fotka
Czerwiec
Czerwiec
Kalendarz 2012
Newsletter
Dla mieszkańców
Czy Franopol był kiedyś Fronołowem ?


Niedawno udało mi się zdobyć reprint "Rozkładu Jazdy Pociągów Pasażerskich... w Królestwie Polskiem" na rok 1909. Data ciekawa bo niewiele wcześniej do użytku została oddana kolej siedlecko bołogojska.

Jedna rzecz bardzo mnie zastanowiła... W tabeli nr 3s (Warszawa Brzeska - Siedlce - Wołkowysk) nie ma stacji (półstacji? platformy? rozjazdu? - w tamtym czasie raczej o takiej nomenklaturze dotyczącej tego miejsca należałoby mówić) Fronołów!

Zdziwił mnie też brak stacji (?) Siemiatycze. Rozkłady jazdy "popierwszowojenne" uwzględniają już przystanek Fronołów i stację Siemiatycze. Idąc tym tropem przestudiowałem nieco map sprzed 1914 roku i doszedłem do ciekawych spostrzeżeń!

Pomiędzy stacjami Platerowo (bo tak się wówczas ta stacja nazywała) a stacją Nurzec nie ma NIC! Nie ma ani Fronołowa ani Siemiatycz. Siemiatyczami raczył Was dalej nie będę bo nie o nie Tobie chodzi.

Ponieważ jestem przekonany, że most na Bugu za cara był "jednoprzelotowy" a linia była dwutorowa - gdzieś musiała być mijanka i to po obu stronach.

Najprawdopodobniej właśnie po lewej stronie Bugu taką mijanką był obecny przystanek Fronołów, po prawej zaś Siemiatycze. Nie sądzę, żeby między Nurcem a Platerowem (a nawet Przymordami) był tylko jeden tor - znacznie osłabiałoby to przepustowość linii!

Pamiętajmy, że była to linia strategiczna wybudowana na żądanie francuskiego sztabu generalnego! Miała umożliwiać szybki przerzut wojsk rosyjskich na front i odciążyć w ten sposób linie petersburską i moskiewską.

Czy te mijanki miały swoje nazwy? Jakieś na pewno. Rosjanie mieli zwyczaj nazywania takich punktów nazwą wiorsty na której się znajdował. Mógł więc obecny Fronołów w służbowych rozkładach jazdy nazywać się na przykład " Разъезд 995 верста" ale i "Разъезд Фронолов".

Kiedyś poszedłem tropem setnej rocznicy Wojny Ojczyźnianej którą Imperium Rosyjskie obchodziło w 1912 roku. (Tak, tak! Pojęciem Wojny Ojczyźnianej kiedyś Rosjanie określali wojnę z Napoleonem, dopiero później doświadczyli Wielkiej Wojny Ojczyźnianej).

Dla uczczenia tej rocznicy na linii siedlecko bołogojskiej zmieniono nazwy stacji Wołkowysk II na Багратiонобская (wg ówczesnej pisowni, na cześć pułkownika Piotra Iwanowicza Bagrationa) a stację Królewszczyzna nazwano Сеславинo (dla uczczenia generała Aleksandra Nikitycza Siesławina). Myślałem, że i tutaj most na przykład nazwano imieniem jakiegoś co najmniej majora Fronołowa. No bo rozjazd? Mijankę? Tak marnym punktem na mapie nie unieśmiertelniano by bohatera Wielkiej Wojny! Otóż myliłem się!

Zanim przejdę do sedna sprawy opowiem kilka słów o podobnej sytuacji. Na linii Łuków - Lublin w kompletnej głuszy, pośrodku lasu, z dala od jakichkolwiek siedlisk ludzkich umiejscowiono platformę (ja wówczas to nazywano) Kownatki. Była ona potrzebna właścicielowi majątku Kownatki do załadunku wyrąbywanego masowo w otaczających ją lasach drewna. Za odpowiednią "взяткy" (podobnie jak w Platerowie!) budowniczowie drogi żelaznej zmodyfikowali ilość miejsc gdzie mógłby zatrzymać się pociąg.

Do dzisiaj przystanek osobowy Kownatki leży pośrodku przepastnego lasu. W ubiegłym roku próbowałem się tam dostać... niestety nie mogłem znaleźć do niego drogi... Na tej samej linii, nieco dalej jest sobie stacja która nazywa się Radzyń Podlaski. Kiedy otwierano tę linię nazywała się Bedlno. Stacja leżała około 7 km od centrum Radzynia i około 14 km od miejscowości Bedlno.

Nie mylcie jej z miejscowością położoną wokół stacji a nazywającą się Bedlno Radzyńskie, powstała ona wokół stacji i od niej przyjęła nazwę. Żeby było ciekawiej do Bedlna trzeba było jechać przez Radzyń. Skąd więc nazwa stacji? Sytuacja jest zupełnie podobna! Stację wybudowano na gruntach należących wcześniej do majątku Bedlno. Podobnych historii jest więcej (Bystrzyca k. Lublina czyli dawny Lublin II, Kotuń czyli dawny Broszków), nie miejsce jednak o nich tu pisać. Chciałem tylko Wam uświadomić, że taka dowolność nazewnicza nie była w tym czasie niczym rzadkim.

Teraz do sedna. Jak już pisałem analizowałem ostatnio nieco map sprzed 1914 roku. Moją uwagę zwrócił fakt, że obecny Franopol nosił wówczas nazwę FRONOŁÓW! Widzę tu analogię do Kownatek! Rozjazd który mógł jednocześnie służyć jako punkt załadunkowy drewna z okolicznych lasów majątku Fronołów?

Rzecz wygląda zupełnie prawdopodobnie! Trzeba byłoby sprawdzić jak na przełomie wieków XIX i XX wyglądały sprawy własnościowe folwarku Fronołów/Franopol.

Dlaczego zmieniono nazwę folwarku? Czyżby stara nazwa miała związek z rosyjskim właścicielem (Fronołowem?) i została po 1914 roku spolonizowana na Franopol?

Macie może jakieś możliwości weryfikacji tych danych? Do kogo należały tereny wokół dzisiejszego Fronołowa?

pozdrawiam

afmks.
Dodane przez Admin dnia marca 10 2010 09:13:49 · 15 Komentarzy · 10417 Czytań Drukuj
Komentarze
tomek112 dnia marca 11 2010 00:20:44
http://www.fronolow.pl/photogallery.php?photo_id=2455
Mapa z 1910 roku która miała by potwierdzić tą tezę, jest jednak kilka ale.
1.Kartografia rosyjska pozostawiała w tym okresie wiele do życzenia, widziałem już mapy na których Platerów leżał za Bugiem a Mielnik Przedmieście po naszej stronie w okolicy Klepaczewa.
2.Jest wiele przykładów że stacja leży z dala od miejscowości o tej samej nazwie np. Stok Lacki, Bielany, Siemiatycze itd. ale zawsze nazwa pochodziła od miejscowości znaczącej i materialnie i poprzez nazwiska właścicieli.Dlaczego np.Nurzec Stacja leży tak daleko od Nurca?
3.Franopol nie figuruje w żadnych spisach majątków ziemskich Guberni siedleckiej, żadne nazwisko właściciela ziemskiego z powiatu Konstantynowskiego nie jest powiązane z tą miejscowością( z mapy wynika lichość tej wsi)- opieram się na Rosyjskich spisach majątków i rodów w Guberni siedleckiej.
4.Gdyby tam był Fronołów to figurowała by ta nazwa choćby w spisach wsi parafi Sarnaki i djecezji Drohiczyn a figuruje tylko Franopol.( w spisie z lat 20-stych jest już i Fronołów jako przystanek kolejowy).

Nie mogę odszukać ale mam gdzieś materiały na temat kiedy powstawały poszczególne stacje i na pewno na początku między Platerowem a Nurcem Stacją (w Nurcu takowa nie istniała) nie było żadnej stacji.
tomek112 dnia marca 11 2010 00:59:32
Jeszcze jeśli chodzi o własność terenów, to na przełomie XIX i XX wieku lasy należały w większości do nadleśnictwa Mielnik a jeśli chodzi o ziemie uprawne, nigdzie nie ma wzmianki o folwarku Franopol, moim zdaniem były to tereny uwłaszczone( 1864 rok) lub w posiadaniu drobnej szlachty z tak rozdrobnionym prawem własności, że nie zasługiwały na umieszczanie w spisach.
tomek112 dnia marca 12 2010 00:39:46
Jeszcze trochę pomarudzę, ale znalazlem ciekawą mapę niemieckiego Sztabu Generalnego z 1915 roku, która daje odpowiedź na kilka niewiadomych.http://www.fronolow.pl/photogallery.php?photo_id=2456
Przy nazwie Fronołów dodane Ausweiche (unikać, uchylać w wolnym tłumaczeniu) czyli mijanka.W miejscu obecnej stacji Siemiatycze wyraźnie widać boczny tor.
Tak się zastanawiam, czy ktoś zmieniał by nazwę swoich posiadłości aby nadać ją mijance na torach?
Dla lepszej czytelności dałem tylko wycinek mapy ale ciekawe jest np. to, że Platerów figuruje tylko jako nazwa stacji(od nazwiska właścicieli ziemskich), nie ma takiej miejscowości.
afmks dnia marca 12 2010 11:58:53
Co do rosyjskiej kartografii byłbym ostrożny w wyraźnie skrajnych ocenach. Szczególnie jeżeli mówimy o kartografii wojskowej. Ale nie o tym, wydaje mi się, rozmawiamy.

Co do stacji Platerów (lub jak dawniej: Platerowo) - pisałem już o tym w wątku dotyczącym mostów kolejowych. W skrócie tylko powiem, że powstała na gruntach folwarku Pasieka, należącym do Broel -Platerów. Stacja ta nie była początkowo planowana przez budowniczych linii, dopiero po zabiegach Broel Platerów (czytaj łapówce) wytyczono ją w tym miejscu. Dopiero póżniej wokół stacji powstała miejscowość która przyjęła nazwę Platerów. Jako ciekawostkę podam, że dworzec w Platerowie jeszcze do ostatniej wojny wyglądał identycznie jak ten w Mordach czy Nurcu. Obok niego stała jeszcze piękna wieża ciśnień.

Jeżeli chodzi zaś o oddalenie carskich stacji kolejowych od miast... Jest to typowe dla zaboru rosyjskiego, że stacje były sytuowane celowo daleko poza miastami. Linie kolejowe były obiektami strategicznymi, tak samo stacje. Miały służyć szybkiemu przerzutowi wojska, cywile mieli korzystać z tej dogodności przy okazji. Dlatego stacja Nurzec powstała praktycznie w głuszy. Dopiero później, podobnie jak w Platerowie, wokół niej powstała osada Nurzec Stacja.

Teraz do rzeczy. Nie mam możliwości prześledzenia struktur własnościowych tych okolic na przełomie XIX i XX wieku. "Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego..." podaje nieco informacji w haśle "Klimczyce". Według podanych tam danych (około 1877 roku) dobra Klimczyce należące do Bronisława Podczaskiego obejmowały folwarki: Klimczyce, Rozwadów, Sarnaki, Grzybów, Chlebczyn, awuls Buszka, wsie: Klimczyce, Binduga, Chlebczyn, Grzybowo, Lipa, Rzewuski, Kuzki i osada Sarnaki. Można więc powiedzieć, że dobra Klimczyce obejmowały ogromną połać interesującego nas terenu. Jest to już okres popowstaniowy, okres represji gospodarczych wobec ziemian zaangażowanych w sprawę narodową. Często jedynym ratunkiem było dzielenie majątku na drobniejsze folwarki i sprzedawanie lub dzierżawienie ich. Mogło tak się stać i w tym przypadku. Może wydzielono folwark Franołów (od Franciszka, analogicznie jak Platerów od nazwiska Plater) lub Fronołów (od czego? nie wiem). Nazwy często są zniekształcane i w nowej formie zalęgają się w powszechnej świadomości. Niedaleko Mordów jest wieś Sosenki która jeszcze w początku XIX wieku we wszystkich dokumentach była nazywana Soszynki (gniazdo rodowe Soszyńskich). Nieco dalej na południe istnieje wieś Izdebki Kosny (taka jest obecna nazwa urzędowa). Jeszcze do pierwszej wojny wieś ta występuje pod nazwą Izdebki Kosmy (od imienia Kosma).
Czy Franopol to dawny Fronołów? Nie wiem. Taka jest moja hipoteza - nie twierdzenie. Zwróciłbym uwagę też na to, że ówczesny Franopol/Fronołów to folwark a nie wieś. Folwark czyli coś w rodzaju przedsiębiorstwa rolnego! Dlaczego o tym piszę? Bo wydzielenie takiego folwarku było łatwiejsze niż założenie wsi (miejscowości). W tym drugim przypadku rzecz jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna aczkolwiek nie niemożliwa (vide: Platerów i Nurzec Stacja).
Jako materiał ilustracyjny do tej wypowiedzi proponuję obejrzeć: http://fronolow.pl/photogallery.php?photo_id=2458 i http://fronolow.pl/photogallery.php?photo_id=2457

Mam nadzieję, że kiedyś uda się tę zagadkę rozwiązać...
tomek112 dnia marca 13 2010 14:31:50
''Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego''z 1881 roku, tomII str.404 odnośnik 3 pod hasłem Franopol czytamy : folwark , pow. konstantynowski, gm.Kornica, par.Górki, poczta Łosice, rozl.447mr.
Jeszcze wcześniej w ''Skorowidzu Królestwa Polskiego"z 1877roku(spis alfabetyczny miast, wsi, folwarków,kolonii i wszystkich nomenklatur)pod hasłem Fronopol w tabeli mamy:
gubernia siedlecka, powiat konstantynowski, gmina Kornica, parafia Górki, sąd Łosice, poczta Łosice.
Nazwa folwarku istniała więc, lecz związana z trochę innym miejscem jak obecna wieś Franopol.(mogło to być od kilku do kilkunastu kilometrów od Sarnak, parafia Górki sięgała pod same Sarnaki, np.należał do niej Grzybów)
W obu publikacjach brak wzmianki o Fronołowie, Franołowie, Fronolowie itd.
Niestety następny spis odbył się dopiero w 1921 roku gdzie już mamy wieś Franopol w jej obecnym miejscu.
Trochę więcej można doczytać się z pracy"Sarnaki w b. pow. konstantynowskim" w której miejscowy nauczyciel bada historię miejscowości i jej okolic do roku 1930.
Dla zainteresowanych link, warto poczytaćhttp://sarnaki.republika.pl/lit/hist.pdf
Od strony 14 mamy opis dziejów parafii a na stronie 15 w odnośniku 4 wyszczególnione miejscowości parafii w 1918 roku. Jest tam wieś a nie folwark Franopol i przystanek Fronołów.
Tak więc mamy lukę w wiedzy na ten temat liczącą ok.25-30 lat w czasie której zniknąl folwark a powstała w innym miejscu wieś Franopol(być może właściciel folwarku po jego likwidacji, sprzedaży nabył nowe tereny na których założył wieś o tej samej nazwie) oraz pojawił się Fronołów.
afmks dnia marca 14 2010 01:28:59
''Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego''z 1881 roku, tom II str.404 wśród dziewięciu wymienia dwa folwarki Franopol leżące w powiecie konstantynowskim. Pierwszy z nich leżał w gminie Swory a parafii Huszlew. Obydwaj nie mamy wątpliwości, że to nie ten. Drugi leżał w gminie Kornica a parafii Górki. Tutaj tylko ja nie mam wątpliwości, że to nie ten...

Parafia Sarnaki obejmowała wszystkie wsie i folwarki dóbr Klimczyce. Same Sarnaki leżały w tych dobrach i nie ulega wątpliwości, że ich właściciele byli kolatorami miejscowego kościoła. Wydaje mi się niemożliwe, żeby jakaś część klimczyckich dóbr leżała w innym obrębie parafialnym. Musiałaby przecież odprowadzać dziesięcinę i wszelkie inne powinności do obcego koscioła, obcemu plebanowi. Nie...

Parafia Górki w połowie XIX wieku obejmowała miejscowości: Bukowice, Czeberaki, Chłopków, Drówka, Dubicze, Falatycze, Górki, Hruszniew, Kornica, Koszalówka, Łuzki, Nosów, Ostromęczyn, Pasieka, Różowa, Karczma, Rudka, Szpaki, Walim, Wólka Nosowska, Wyżyki, Zalesie. Wiedzę tę opieram na stronie: http://www.polinow.pl/losice_i_okolice-gorki.

Mam przed sobą rPrace Archiwalno r11; Konserwatorskier1; zeszyt 11 wydane przez Archiwum Państwowe w Siedlcach w 1999 roku. Coś co nas wszystkich powinno zainteresować to artykuł Grzegorza Welika rSpis właścicieli ziemskich guberni siedleckiejr1; (str. 64 r11; 96). Aneksem do tego artykułu jest właśnie taki spis z roku 1888.

Wśród folwarków powiatu konstantynowskiego wymieniony jest Franopol z jego dzierżawcą księciem Kazimierzem Światopełk Mirskim. Tylko o który Franopol chodzi? Odpowiedź nie jest, wbrew pozorom, taka trudna. W tym samym spisie wymieniony jest książę Czesław Światopełk Mirski jako właściciel dóbr Woroniec w gminie Swory. Znowu pomaga mi nieoceniony rSłownik Geograficzny...r1;! Z hasła rWoroniecr1; (t.XIII, s.952) wynika, że w skład tego majątku wchodził folwark Frampol. Tak więc nie jest to nasz Franopol a inny, wymieniany już w tomie II na znanej już stronie 404. Do tego jednak Franopola/Frampola obydwaj nie mamy wątpliwości. Tak przy okazji widać tu jak łatwo jest przekręcić nazwę miejscowości...

Dlaczego tak rozpisuję się tu o Franopolu Mirskich? Dlatego, że w tym samym spisie figuruje Wincenty Sadowski jako dzierżawca majątku... FRONOŁÓW!

Na zakończenie słowo o teorii rzniknąl folwark a powstała w innym miejscu wieśr1;. Piszesz Tomku112: rbyć może właściciel folwarku po jego likwidacji, sprzedaży nabył nowe tereny na których założył wieś o tej samej nazwier1;. Nie jest to dla mnie do przyjęcia. Takie lokacje miały miejsce ale kilkaset lat wcześniej. Zacznę, jak lubię najbardziej, od przykładu. Niedaleko Siedlec leży sobie wieś Stok Lacki (też przy linii bołogojskiej...), która składa się z dwóch części. Jedna z nich rozłożyła się wzdłuż drogi Siedlce r11; Mordy, druga równolegle - wzdłuż drogi do Olszanki. Ta druga część, leżąca w sąsiedztwie pałacu, powstała właśnie na bazie folwarku po jego uwłaszczeniu. Do dnia dzisiejszego na domach w tej części wsi widnieje napis rStok Lacki były folwarkr1; gdy w drugiej części już tylko rStok Lackir1;. Jest to w tej chwili jedyny ślad istnienia obok siebie wsi i folwarku o tej samej nazwie. W przypadku Franopola rzecz musi się mieć podobnie. Dzisiejsza wieś o tej nazwie powstała na rgruzachr1; folwarku o nazwie... Właśnie! Jakiej? Franopol? Fronołów?
tomek112 dnia marca 15 2010 09:46:48
Podobnych historii jest więcej (..... Kotuń czyli dawny Broszków)

Mapa Województwa Podlaskiego z 1827r. - jest i Broszków i Kotuń, czyli stacja powstała w już istniejącej wsi na terenie majątku Broszków.

Wydaje mi się niemożliwe, żeby jakaś część klimczyckich dóbr leżała w innym obrębie parafialnym.

Wspomniany już Atlas Geograficzny KP. opisuje Grzybów: ''wś. i folw.,pow.konstantynowski, gm.Chlebczyn, par.Górki, ...............,
Folw.należy do majątku Klimczyce''(org. pis. Glimczyce)
Czyli jednak możliwe.
Nie w tym rzecz, że chę uprawiać jakąś polemikę ale dzielić się zdobywaną przy okazji wiedzą.
Na podstawie już wiadomych faktów i kilku jeszcze nie potwierdzonych wiadomości chcę postawić hipotezę na temat nazwy Fronołów, która w moim zdaniem jest prawdopodobna w 60-70%, reszta na razie zostaje dla rosyjskiego generała bądź inżyniera.
Zakładam, że w par. Górki w sąsiedztwie Sarnak istniał wymieniony folwark Franopol. Nie ma go na żadnej z map z końca XIX w. z prostej przyczyny, nie było na nim zabudowań, zarówno właściciel jak i chłopi mieszkali na terenie Sarnak.Słownik Geograficzny raczej wymienia ilość domów i mieszkańców wsi i folwarków(co zresztą pokrywa się w dużym stopniu z naniesioną 30 lat później na niemieckiej mapie z 1915r.liczbą domostw w poszczególnych miejscowościach)
Sarnaki do kończ XIXw. były jednolitym majątkiem, ale wczytując się dokładniej we wspomnianą publikację ''Sarnaki w b. pow. konstantynowskim'' dowiadujemy się, że pod koniec XIXw. rozpoczęła się parcelacja i sprzedaż Sarnak z powodów raczej finansowych a nie politycznych.Właściciel Franopola nabywa (nieustalone jeszcze obszarowo)tereny.Zakłada folwark Fronołów.
Dlaczego Fronołów? Są przykłady nazewnictwa od charakterystyki albo przeznaczenia terenu( w okolicy Siedlec np. Wyłazy: Dąbrówka bo tereny leśne, Niwka od pól, Ściek od podmokłych ter. przez które przepływa rzeczka)Pierwsza część nazwy nowego folwarkui pozostaje bez zmian: FRANO lub FRONO a drugi człon prawdopodobnie od łowiectwa lub rybołówstwa. Zakładam, że folwark ciągnął się w stronę obecnej stacji Fronołów a były to tereny zalesione i prawdopodobnie z dostępem do Bugu.
Z biegiem czasu przy dwóch folwarkach zachodzi konieczność postawienia zabudowań, także mieszkalnuch dla pracowników rolnych i jest rzeczą oczywistą, że najlepszym do tego miejscem jest teren obecnej wsi Franopol, położony blisko dwóch ważnych ośrodków : Chlebczyn jako siedziba gminy i Sarnaki jako duża miejscowość z kościołem, handlem, rodzącym się przemysłem.
W którymś momencie osada folwarczna przeobraża się w wieś i tu jej właściciel ma większy sentyment do nazwy swego pierwszego folwarku i taką nazwę jej nadaje.
Powstająca najpierw mijanka a potem stacja kolejowa bierze nazwę od terenów na których się znajduje lub z którymi graniczy.
Jak zaznaczyłem na wstępie jest to tylko hipoteza którą mam nadzieję zweryfikować w ciągu najbliższego miesiąca, mam już obiecany dostęp do szczegółowej mapy rosyjskiej z 1907r oraz dokumentów z tego okresu i z tych terenów.
AnnS dnia marca 15 2010 14:44:52
stronie 404

jakieś informatyczne zboczenie mam, bo od razu przez myśl mi przeszło, że ta strona nie istnieje smiley
tomek112 dnia marca 17 2010 15:23:32
Właśnie wróciłem z Archiwum Siedleckiego i donoszę:
1. Przejrzałem księgi parafialne i akta USC z Sarnak z lat 1809-1864 i nie natknąłem się na nazwę Fronołów czy też Franopol.
Parafia Sarnaki obejmowała wtedy(te figurują w księgach narodzin, zgonów i ślubów) następujące miejscowości:Chlebczyn,Mierzwice, Serpelice, Terlików, Chybów, Grzybów, Klimczyce, Litewniki, Kózki, Binduga, Lipno, Rzewuszki, Płosków, Hołowczyce, Zabuże, Rozwadów, Adamów, Bużka, Klepaczew, Ogrodniki.
2.Przejżałem księgi hipoteczne i sądowe z lat 1896 - 1913 i ten sam efekt.
3.Obejżałem kolekcję bardzo dokładnych map z czerwca 1891 roku na których są Odrysy Pomiarów Folwarków wydzielonych z dóbr Klimczyce: Bużka, Chlebczyn, Rozwadów, Sarnaki. Wnioski: nie było wtedy na tym terenie ani folwarku Fronołów ani wsi Franopol.Z map wynika, że w miejscu Franopola były"łąki wsiów Binduga,Kózki,Lipno, Klimczyce". Folwark Bużka zajmował tereny jak gdyby do obecnej linii kolejowej i graniczył z Dobrami Rządowymi Mierzwice, których mapy już niestety nie było.
4.Z ksiąg wynotowałem nazwiska ówczesnych notabli z Mierzwic:
Wojciech Folwarski - szynkarz trunków z Mierzwic
Wawrzyniec Kondraciewicz - kowal z Mierzwic
Antoni Wyrzykowski - emerytowany kapitan wojsk carsko-rosyjskich
Jan Kobyliński - dzierżawca folwarku Mierzwice(rządowego)
Stanisław Jarosiewicz - właściciel Kolonii we wsi Mierzwice
Mikołaj Haćkiewicz i Wiktor Kamieński - strzelcy lasów państwowych
Hipolit Topolnicki - geometra palestrowy właściciel Kolonii Mierzwice
Władysław Gembarzewski - Podleśny Lasów Rządowych
Chwedorczuk Franciszka - akuszerka
Oprócz tego cały czas przewijają się nazwiska : Karwacki, Stefaniuk, Demianiuk, Maksymiuk dobrze znane i z czasów obecnych.
Więcej materiałów prawdopodobnie można znaleźć w Archiwum w Lublinie.
tomek112 dnia marca 23 2010 21:52:10
Dzień drugi poszukiwań, naczytałem się kilka godzin po rosyjsku tzw.''Pamiatnych kniżok guberni siedleckiej'' z lat 1897 - 1906.Super lektura, nawet w tej z 1897 jest wykaz majątków i folwarków ale mających powyżej 150 morgów. Nie ma ani Fronołowa ani Franopola, na mapkach też brak, czyli jeśli były nawet takowe to malutkie, nie przekraczające współczesnych 75 hektarów.
Zresztą mam skan stron dotyczących pow. konstantynowskiego to jutro zamieszczę w oddzielnym folderze. Lektura na tyle ciekawa, że od 1864 sporo się zmieniło w strukturze posiadania, przynajmniej terenów Mierzwic, które były dobrami królewskimi i wynika, że po powstaniu styczniowym dostały się już jako majorat w ręce niejakiego hrabiego Niroda Aleksandra Aleksandrowicza zam. w Sant-Petersburgu. Taki los spotkał jeszcze kilka innych posiadłości w pow. konstantynowskim. Być może wydzierżawił on folwark jakiemuś Fronołowowi np. Porozmawiałem sobie też z autorem wspominanego zeszytu 11 i mam dwuznaczne odczucia, przez tel. w tamtym tygodniu powoływał się na ''pamiatnoje kniżki'' a dziś okazało się, że w archiwum wogóle nie ma tej z 1888 i nie było. Zasugerował wprawdzie gdzie można szukać i trzeba będzie to zrobić. Jeszcze lepszy motyw wyniknął z obiecanymi mapami, w spisie archiwów są dwie trzywiorstówki z Gubernią siedlecką. Jedna: riad 18, list 1-piękna, dokładna mapa ale kończy się za Łosicami, druga: riad 18, list 2, gdzie powinny być Sarnaki i okolice chyba się komuś bardzo spodobała bo z jej numerem inwentarzowym dostałem kawałek mapy Słowacji z 1957 roku. smiley
afmks dnia marca 24 2010 11:00:56
Podziwiam hart ducha w poszukiwaniach archiwalnych, kibicuję i czekam na kolejne rewelacje!

Podoba mi się teza: Pierwsza część nazwy nowego folwarkui pozostaje bez zmian: FRANO lub FRONO a drugi człon prawdopodobnie od łowiectwa lub rybołówstwa. Zakładam, że folwark ciągnął się w stronę obecnej stacji Fronołów a były to tereny zalesione i prawdopodobnie z dostępem do Bugu. Mógłby istnieć i Franopol i Franołów... Jakoś podskórnie czuję, że to może być dobry trop.

Jeżeli graf Nirod Aleksandr Aleksandrovich (iz kamer-pazhej v lejb-gvardii 4-j strelkovyj Imperatorskoj Familii batal'on) był właścicielem majoratu rządowego Mierzwice to rzeczą pewną jest to, że oddał go w dzierżawę. Tylko gdzie te dobra się kończyły? Obejmowały obecny Fronołów??? Jeżeli wiązać Fronołów/Franołów z Franopolem to raczej hrabia Nirod nie ma tu nic do gadania...smiley

Czekam, tomku112, na kolejne odkrycia!
tomek112 dnia lutego 26 2013 03:24:46
Mapa rosyjska wiorstówka z 1912 roku - http://www.fronolow.pl/photogallery.php?photo_id=4343 . Nie ma nic w miejscu obecnego Fronołowa. Jest za to Folwark Fronołów(w miejscu Franopola) i l7;l3;. j0;ll6;l5;l6;l3;l6;k4;l6; (prawdopodobnie l7;l3;k2;m0;m2;l6;ll4;k2smiley... czyli peron Fronołowo... i to w czasach jak nie ma stacji Siemiatycze...Wniosek - właściciel folwarku Fronołów był albo bardzo bogaty, albo ustosunkowany, zapewne nazwa od jego nazwiska się wywodzi, nie inżyniera... mógł być generałem jak głosi druga teoria, tylko jakoś nie można natrafić na nazwisko kojarzące się z Fronołowem wśród generalicji carskiej tego okresu i na tych terenach... Moja dalsza teoria - w 1909 nie ma stacji, peronu itp. Fronołów, pojawia się do 1912. W 1915 tereny zajmują Niemcy(rosyjski właściciel opuszcza folwark...), Niemcom stacja potrzebna jest blisko Bugu - chodzi o rabunkową gospodarkę leśną...(tartak, kolejka) - powstaje obecna stacja Fronołów(nazwa zwyczajowa pozostaje...) .. peron z 1912 nikomu nie służy(zbyt częste przystanki jak na tamte czasy...), powstaje potem stacja Sarnaki bliżej tej miejscowości przy drodze... A miejscowość Fronołów... tuż za chwilę po odzyskaniu niepodległości akcentując polskość a pozostawiając sentyment i przyzwyczajenie - Frono(łów)....Pol(ska)...smiley Mapa tak szokująca dla mnie, że pół nocy rozmyślań, może błędnych? ale chyba prawdopodobnych.
tomek112 dnia sierpnia 25 2013 21:55:26
No i znów wszystkie wnioski w łeb wzięły...smiley Powracam do wersji z ruskim generałem albo inżynierem i błędu kartografów w opisach miejscowości... Po lekturze sarnackich ksiąg parafialnych z lat 1885 - 1905 mogę powiedzieć, nie było Fronołowa przed 1905 rokiem, nie występuje ta nazwa ani razu... natomiast Franopol i owszem pojawia się wielokrotnie w księgach przy okazji narodzin i zgonów i ślubów...
Admin dnia sierpnia 26 2013 10:32:57
Jaki jest pierwszy wpis dotycząca Fronołowa w tych księgach ? I z jaką datą ?
tomek112 dnia września 10 2013 00:23:17
No cóż, dobrnąłem do roku 1905, jak pisałem i Fronołowa nie było... za to jest nowinka - http://www.szukajwarchiwach.pl/35/1916/0/str/1/50?ps=True#tabJednostki - księgi parafialne Sarnak do 1911... warto poszperać w domu(lektura rosyjskojęzycznasmiley), bez zawracania głowy kościelnemu-organiście i pod czujnym jego okiemsmiley. Jedno dorzucę - zasłyszane od kościelnego - organisty - wpisy do 1905 nie odzwierciedlają stanu faktycznego... unici w obawie przed represjami nie zawsze zgłaszali narodziny czy śluby.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Dodaj do ulubionych
Logowanie
Mieszkaniec e-Fronołowa

HasłoNie jesteś jeszcze naszym mieszkańcem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Historia wciąż żywa
P O L E C A M Y !

Historia Fronołowa i
mostu na Bugu
od roku 1905


Ostatnio dodane zdjęcia

Harmonogram wywozu o...


Punkt zbierania odpa...


Powitanie roku 2021


12.12.2020


12.12.2020


12.12.2020


12.12.2020


12.12.2020


więcej...
Ankieta dla mieszkańców
Czy chciałbyś aby alejki we Fronołowie miały swoje nazwy?

Tak!

Eee.. nie.

Wisi mi to :)

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Created by zwiruk.pl Copyright (C) 2008 | Powered by PHP-Fusion

14615340 Unikalnych wizyt w wirtualnym Fronołowie od maja 2008